سئو چیست؟

Seo  برگرفته از عبارت search engine optimization  است که به معنی بهینه سازه موتوره جستوجو میباشد.

اگر در فضای انلاین فعالیت داشته باشید حتما جملاتی نظیر: شما بدون سئو دیده نمیشوید برای رفتن در صفحه اول نتایج شما به یه سری تکنیک ها نیازمند هستید. الگوریتم ها عوض شده کافیین یا پاندا یا دیپ مایند و…

بهینه سازی صفحات یعنی شما بیشترین امتیاز در نتایج یک موتوره جستوجو را داشته باشید.میتوان گفت سئو یعنی ساخت صفحات وبی که برای موتور جستوجو فریبنده است برای مثال عموم مردم برای رسیدن به جواب خود فقط به صفحه اول نتایج گوگل نگاه میکنند که برای این کار شما ملزم به داشتن ترافیک بالایی در موتور جستوجو هستید.

امروزه این مفهوم به Search Experience Optimization تغییر یافته که برابر است با بهینه سازی تجربه کاربری از جستجو، به عبارت دیگر باید برای رضایت کاربر از نتیجه یافت شده نیز اهمیت ویژه ای قایل شویم

الگوریتم رتبه بندی گوگل دارای 200 معیار است از این رو مهندسین سئو  باید مهم ترین این معیار هارا برای پیاده سازی موفق سئو بدانند پس سئو فرآیند ساده‌ای نیست که به راحتی پیاده‌سازی شود زیرا نیازمند دانش زیاد، علم پیش زمینه‌ای و صبر است. موتور‌های جستجو با تغییر مداوم الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود غیر قابل پیش‌بینی هستند؛ بنابراین وظیفه مهندسین سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در این زمینه است.

اوایل شروع سئو

در اوایل سال ۱۹۹۰ اولین موتور‌های جستجو کار خود را آغاز کردند؛ بعضی از محبوب‌ترین آن‌ها Info seek،Alta Vista و Yahoo بودند.در آن زمان مردم موتورهای جستجو را به دید یک لیست فهرست شده نگاه می‌کردند که همانند صفحه زرد، سئو اولیه بر اساس حروف الفبا انجام می‌شد. در این لیست صفحاتی همچون AAA در بالای این لیست وجود داشتند.

با رشد مداوم اینترنت موتورهای جستجوی جدید‌تری ظاهر می‌شدند که از الگوریتم‌های رتبه‌بندی پیچیده‌تری استفاده می‌کردند. این الگوریتم‌ها با معیار تراکم کلمه کلیدی ( تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی یا یک عبارت در یک صفحه استفاده شده تقسیم بر تعداد کل کلمات صفحه) و برچسب‌های شبیه key-words برای فهم محتویات وب سایت‌ها استفاده می‌کردند. به دنبال این رشد سئوبرای بیشتر دیده شدن سایت‌ها فعالیت خود را شروع کرد. با توسعه رتبه‌بندی صفحات توسط موتور‌های جستجو، مهندسین سئو به دنبال پیدا کردن راه‌هایی جهت تاثیرپذیری در رتبه بندی این موتورها چه با استفاده از روش‌هایاخلاقی و چه غیر اخلاقی روی آوردند.

یک مقاله که توسط نیویورک تایمز در نوامبر سال ۱۹۹۶ چاپ شد راجع به توسعه‌دهندگان وب صحبت کرد که برای قرار گرفتن در بالای صفحه نتایج جستجو از روش‌های غیر اخلاقی سئو استفاده می‌کردند. این مقاله توضیح می‌دهد که چگونه توسعه‌دهندگان وب به راحتی یک سایت را به همراه کلمات کلیدی ویژه که معمولا در پشت گرافیک سایت پنهان شده است، بارگذاری می‌کنند که در نتیجه موتورهای جستجو این کلمات کلیدی را شمارش کرده و رتبه بندی سایت را افزایش می‌دهند.

همان طور که گفته شد بدست آوردن رتبه‌بندی بالا برای کلمات کلیدی خاص در اوایل کار خیلی راحتی نسبت به امروز بوده است. با بکار گیری روش‌های غیر اخلاقی در آن زمان قرار گرفتن در بالای لیست نتایج جستجو تضمین شده بود. امروزه الگوریتم‌های موتورهای جستجو پیچیده‌تر شده‌اند و خیلی سخت است که مهندسین بهینه‌سازی بتوانند موتورهای جستجو را دستکاری کنند، البته این بازی موش و گربه بین مهندسین سئو و موتورهای جستجو امروزه نیز وجود دارد و ادامه پیدا خواهد کرد.

چرا استفاده از سئو مهم است؟

این سؤال را در ابتدا مطرح می‌کنیم چرا که تا از اهمیت سئو و بهینه سازی سایت باخبر نباشیم نمی‌توانیم به فواید و کارایی آن بپردازیم. یکی از جنبه‌های مهم سئو، سازگار کردن وب‌سایت شما با فهم کاربران و منطق موتورهای جستجو است. با وجود اینکه گوگل رضایت کاربران را به صاحبان وب‌سایت پیشنهاد می‌دهد، اما نباید این حقیقت را از یاد برد که موتورهای جستجو انسان نیستند. اگرچه موتورهای جستجو به میزان قابل توجهی پیچیده شده‌اند، اما هنوز قادر نیستند صفحات وب‌سایت‌ها را با بینشی مشابه انسان درک، تجزیه و تحلیل نمایند. انجام سئو و بهینه سازی سایت، به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا موضوع و اهمیت هر صفحه و میزان کیفیت آن را بهتر متوجه شوند.

موارد ذیل برخی دیگر از دلایل این موضوع می باشند:

1 – مردم جهان روزانه بین 6 تا 7 ملیارد بار از موتور های جست و جو استفاده میکنند.

2 – کسی که از طریق کلیک بر روی لینک در نتایج جستوجو وارد صفحه شما میشود در مقایسه با کسی که برای بازار یابی سراغ او رفته اید هزینه کمتری خواهد داشت .

3 – اغلب کاربران موتورهای جستجو علاقه دارند تا یکی از ۵ نتایج پیشنهاد شده در صفحه نخست و  مشاوره سئو را انتخاب نمایند.

4 – بهترین ایزار برای تبلیغات است

5 – باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد

6 – در بازدید سایت تاثیر بسزایی دارد

خوشبختانه تیم ما کاملا به سئو با روش ها منطقی مسلط بوده و میتواند نتیجه ی رضایت مندانه ای برای شما به ارمغان بگذارد.